W 1863 roku w lesie w okolicach Tarnogóry na „Kobylich Górach”, powstał powstańczy obóz szkoleniowy dla młodych ludzi pragnących walczyć w powstaniu styczniowym. Było to miejsce na uboczu, w lesie, wśród wzgórz. Obóz na „Kobylich Górach” był  miejscem gdzie powstańcy przebywali na stałe, szkolili się, po pewnym czasie szli za San i podejmowali walkę z Rosjanami. Była to walka nierówna więc po kilku bitwach, potyczkach ci co przeżyli wracali, leczyli rany i znów wracali za San….

W 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry położony został pomnik-głaz na Kobylich Górach, a siedem lat później stanął tam jeszcze krzyż w hołdzie uczestnikom tego zrywu narodowego.

22 stycznia, w 159 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, przy  pomniku pamięci na Kobylich Górach odbyło się ognisko patriotyczne. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły uczestniczyli w tym wydarzeniu. Złożyli przed pomnikiem zapalony znicz składając hołd uczestnikom powstania.

Katarzyna Maczuga-Hammer