Początki nauczania w Tarnogórze sięgają 1887 roku, kiedy powstała tu filia jednoklasowej szkoły ludowej, która od następnego roku działała jako samodzielna placówka. Pierwszym nauczycielem był Józef Stroka. Przez wiele lat nauka odbywała się w domach prywatnych, a uczniowie w większości uczęszczali do szkoły w czasie wolnym od prac polowych. Ważną postacią jest również inny nauczyciel – Antoni Radziński, który przyczynił się do powstania w Tarnogórze w 1906 roku Ochotniczej Straży Pożarnej. On to też został jej pierwszym prezesem.

W 1936 roku rozpoczęto budowę szkoły. Większość prac przy budowie wykonywali społecznie wspólnie mieszkańcy Tarnogóry i Koziarni. W 1938 roku oddano do użytku pierwszy budynek szkolny. Dzieci z Tarnogóry i części Koziarni mogły wreszcie uczyć się nie po prywatnych izbach ale zasiąść razem w prawdziwej szkolnej ławie. Kierownikiem sześcioklasowej szkoły został Edward Wróbel. Wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 roku spowodował prawie dwumiesięczne opóźnienie rozpoczęcia roku szkolnego 1939/1940. Te same wydarzenia przyczyniły się do tego, że nauczyciele nie otrzymali poborów za miesiąc wrzesień. W części mieszkalnej budynku szkoły zakwaterowano niemieckich żołnierzy. W styczniu 1940r. władze niemieckie ustaliły dozwolone przedmioty nauczania usuwając historię i geografię oraz wprowadziły zakaz używania podręczników. Pojawił się „Ster”, czasopismo dla młodzieży mające zastąpić podręczniki. Nauczyciele pracowali jednak z wielkim poświęceniem i uczniowie mogli się uczyć.

Po zakończeniu działań wojennych wykończono pozostałe sale budynku. Kolejne reformy oświaty sprawiły, że szkoła podstawowa stała się najpierw siedmioklasowa, a później ośmioklasowa. W okresie powojennym prowadzono również szkołę wieczorową dla osób dorosłych pragnących uzupełnić wykształcenie. Uczniowie musieli uczyć się na zmiany, gdyż brakowało sal. Dlatego rozpoczęto budowę drugiego budynku szkoły. Dyrektorem szkoły był wówczas Jan Dubiel. Oddano go do użytku w 1970roku. W tym okresie otwarto również ognisko przedszkolne, do którego mogły chodzić sześciolatki.

Budynki szkoły wielokrotnie remontowano i modernizowano. Starano się zaopatrzyć ją w niezbędne pomoce naukowe. Zmieniał się też teren wokół szkoły.

KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TARNOGÓRZE
(od 1938r.)